Textové logo

O projektu

Kuba & Pilař architekti

Vypracováním projektu dvou nových staveb bylo pověřeno renomované brněnské studio Kuba & Pilař architekti. Akad. arch. Ladislav Kuba a Ing. arch. Tomáš Pilař byli za své progresivní návrhy a realizace mnohokrát oceněni, mimo jiné také v české soutěži pro architekty Grand Prix architektů – v roce 2002 za knihovnu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a v roce 2009 za areál Fakulty chemicko-technologické a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice. V současné době patří mezi nejoceňovanější české ateliéry.

„Naší snahou bylo navázat na architektonickou, společenskou a estetickou kvalitu místa. Stěžejním problémem přitom byla hmotová návaznost nových objektů na stavbu původní restaurace architekta Urbana, která je v těžišti areálu a její vyhlídková věž tvoří jeho dominantu. V rámci našeho architektonického návrhu jsme na tuto skutečnost zareagovali vytvořením dvou budov, které jsou záměrně odlišně tvarově pojednány – lichoběžník a vlnovka, oba objekty ovšem respektují úroveň římsy stávající budovy restaurace,“ vysvětluje Akad. Arch. Ladislav Kuba.

Architekti nezapomněli v rámci nových objektů zohlednit také ekologii a udržitelnost. „Soustředili jsme se zejména na přirozenou eliminaci potřeby chlazení a na hospodaření s vodou. Obě budovy mají zelené extenzivní střechy, které zadržují dešťovou vodu a současně přirozeně brání přehřívání apartmánů v nejvyšších podlažích. V areálu je umístěno několik retenčních nádrží na dešťovou vodu. Atrium v severním objektu je osázeno vzrostlými stromy, které přispívají k ochlazování a zlepšování mikroklimatu. Stromy v atriu jsou automaticky zavlažované vodou z retenčních nádrží. Stínicí prvky fasád obou objektů účinně brání přehřívání vnitřních prostor. U obou budov jsou použity recyklovatelné materiály,“ říká Akad. Arch. Ladislav Kuba.

Apartmánový dům ve tvaru lichoběžníku

Stavba apartmánového domu v severní části areálu je pojata kontrastně v tmavě stříbřité barvě s ostrými návaznostmi stěn – tím je akcentován vztah objektu ke skalnímu podloží, nad kterým vytváří plovoucí konzolovitě přesahující těleso. Výška této třípodlažní stavby taktéž respektuje římsu původního restauračního objektu – tím je zachována a podtržena dominantní role objektu restaurace a vyhlídkové věže.

Specifické je řešení předsazené fasády z kovových posuvných okenic – slouží ke stínění a zamezení přehřívání interiéru při zachování vizuálního kontaktu s exteriérem. V rohových apartmánech v nejvyšším podlaží jsou lodžie umístěny do předstupujících arkýřů s výhledem na Vltavu a centrum města. Výrazným architektonickým i konstrukčním prvkem jsou vysazené konzoly s panoramatickými výhledy v nejvyšším podlaží objektu.

Velmi příjemný prostor tvoří klidné pobytové atrium uvnitř objektu, které je po obvodu vertikálně traktováno atypickými osvětlovacími tělesy z Copilitu označujícími vstupy do jednotlivých apartmánů. V budově je celkem 45 apartmánů o dispozicích od 1+kk až po 4+kk. Apartmány jsou specifické do detailu promyšlenými dispozicemi. Součástí každého apartmánu jsou dominantní a velkorysá okna, která zabírají výšku celého podlaží. Ve většině apartmánů jsou také prostorné lodžie. Přímo v suterénu „Lichoběžníku“ je k dispozici 16 parkovacích stání, další parkovací stání nabízí podzemní parkoviště pod nádvořím a nadzemní parkoviště areálu.

Vybavení apartmánů

  • Kompletně vybavená kuchyňská linka s úložnými prostory
  • Třívrstvé masivní dřevěné podlahy v obytných místnostech
  • Velkoformátová okna s termoizolačními trojskly
  • Vybavení značkovými spotřebiči
  • Italské obklady a dlažba v koupelně
  • Vstupní bezpečnostní dveře
  • Šatní skříň
  • Videotelefon